następnie uruchomiono wyobraźnię plastyczną dzieci. dostały zadanie, aby w formie makiet odpowiedzieć na pytanie jak powinien wyglądać ogród szkolny. makiety posłużyły jako punkt wyjścia do stworzenia realnych koncepcji zagospodarowania przestrzeni, wypracowanych przez studentki i studentów koła naukowego projektowania zrównoważonego, którym opiekują się dr hab.inż. patrycja haupt, prof. pk oraz prof. dr hab. – podczas ostatnich warsztatów pokazaliśmy trzy gotowe koncepcje i poprosiliśmy społeczność szkolną, aby zagłosowała na tę koncepcję, która jej najbardziej odpowiada. zwycięski pomysł został zrealizowany i dziś znajduje się na terenie szkoły – mówi dr hab.

kn footprint nie spoczywa na laurach. najpierw zawody, a teraz udoskonalanie technologii betonu tekstylnego

wpłynie też na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, dla którego zbyt ciężkie pojazdy stanowią znaczne zagrożenie (m.in. przez wydłużoną drogę hamowania, gorszą stabilność podczas manewrów, możliwość uszkodzenia ogumienia i elementów zawieszenia pojazdu). z kolei lepsza ochrona infrastruktury drogowej pozwoli obniżyć koszty utrzymania i naprawy dróg. na poprawie bezpieczeństwa i wsparciu konkurencyjności skorzystają więc również kierujący pojazdami oraz firmy transportowe. automatyczny monitoring wagi aut przyczyni się też do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw, realizujących przewozy zgodnie z przepisami prawa. odbiorcami efektów projektu będą organy administracji rządowej i zarządcy dróg, do których będą przekazane efekty jego realizacji. na opracowaniu propozycji zmian legislacyjnych, stanowiących podstawę do wdrożenia projektu wim w praktyce.

politechnika krakowska nagrodziła liderów pierwszego roku studiów

nowe studia podyplomowe w ofercie pk przeznaczone są dla absolwentów dowolnych studiów wyższych i stopnia (licencjackich, inżynierskich) lub ii stopnia (magisterskich). na studia mogą zatem uczęszczać zarówno osoby, które ukończyły kierunki techniczne, jak i absolwenci nauk społecznych i humanistycznych lub innych dziedzin. termin rozpoczęcia studiów zaplanowany jest na październik 2023 r. studenckich – studenci i doktoranci, 2) bezpośrednich przełożonych – pracownicy.

  • w tym roku inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
  • na tej podstawie wyliczono, że w ciągu najbliższych 15 lat suma odpadów generowanych w krakowie wzrośnie z obecnych 400 tysięcy ton rocznie do nawet pół miliona.
  • badania bardziej obiektywne wymagają dziś użycia rezonansu magnetycznego, są więc nie tylko inwazyjne, ale i wysoce kosztochłonne.
  • jako taka powinna być miejscem nie tylko serwowania najlepszej kawy w mieście, ale też badań naukowych.
  • to właśnie w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy i konieczności ciągłego szkolenia się oraz doskonalenia umiejętności przez pracowników rektor politechniki krakowskiej upatruje szczególną rolę takich mikropoświadczeń.
  • do wspierania walki o czyste powietrze w krakowie, małopolsce i innych regionach kraju.

uchwałę wyborczą z terminarzem wyborów zatwierdza następnie senat pk. rektor politechniki krakowskiej prof. andrzej szarata oraz konsul generalny węgier w krakowie dr tibor gerencsér upamiętnili dzisiaj 68. rocznicę wybuchu powstania studenckiego na węgrzech. wspólnie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą powołanie studenckiego komitetu pomocy walczącym węgrom. tablica ta – zredagowana w językach polskim i węgierskim – została wmurowana na kampusie głównym politechniki w 50.

listopada 2021 r. – godziny rektorskie

w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba naukowców z politechniki krakowskiej w prestiżowym rankingu top 2% najczęściej cytowanych na świecie! dwa najnowsze zestawienia najbardziej wpływowych ludzi nauki, opracowane na podstawie całości dorobku naukowego oraz na bazie cytowań w 2023 r., opublikowali analitycy z uniwersytetu stanforda i wydawnictwa elsevier. finał wielkiej orkiestry świątecznej pomocy odbędzie się 29 stycznia 2023 roku. hitachi energy jest światowym liderem technologicznym, który dąży do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla obecnych i przyszłych pokoleń. udoskonala światowy system energetyczny tak, aby stał się bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny. może się poszczycić udokumentowanym doświadczeniem i niezrównaną bazą zainstalowanych rozwiązań w ponad 140 krajach, obsługując klientów z sektorów użyteczności publicznej, przemysłu, transportu, centrów danych i infrastruktury.

dzięki big data takie badania, jak te, które prowadzimy na politechnice krakowskiej na potrzeby miast, będą wykonywane znacznie częściej, taniej i mniejszym nakładem pracy i czasu. – przede wszystkim to, że na podstawie liczby odpowiedzi okazuje się, że w jednym gospodarstwie domowym przebywają średnio 3 osoby. to jest bardzo dużo, bo jednak w wielu badaniach gus przyjmował liczbę 2,5 osoby na gospodarstwo domowe. ma to olbrzymie znaczenie dla planowania systemów transportowych. jeżeli miasto ma decydować o tym, jak ułożyć siatkę połączeń z nowym osiedlem mieszkaniowym to musi dokonać jakiejś prognozy liczby mieszkańców tego osiedla.